Bauxit a karszton A gánti Bagoly-hegy felhagyott bauxit külfejtése Kecskeméti Tibor – Mindszenty Andrea A magyarországi bauxit „őshazájában”
vagyunk. A Vértes déli nyúlványai közt megbúvó Gánt községtől néhány kilométerre
délre fekvő Bagoly-hegyen tárta fel 1923-ban Balás Jenő bányamérnök az
ország első művelésre alkalmas bauxittelepét, s 1925-ben itt indult meg
hazánkban a bauxit üzemszerű bányászata, ami a későbbiekben a közeli Meleges,
Újfeltárás és Hosszúharasztos dűlők területén
lévő bauxit-előfordulásokra is kiterjedt (1. ábra).
1. ábra. A Gánt környéki bauxit-előfordulások helyszínrajza Az a tény, hogy a triász kőzetek egyenetlen felszínére középső-eocén rétegek települnek, az eocén kor elején bekövetkezett nagymértékű lepusztulásra utal. A középhegység más részéről ismert, de innen az erózió által eltávolított rétegek összvastagsága sok száz méterre tehető. Ilyen mértékű lepusztulás csak akkor lehetséges, ha a szóban forgó terület jelentősen kiemelkedik. A környéken lerakódott mezozoos rétegeket az Alpok felgyűrődésével egyidős szerkezeti mozgások emelték szárazra, s ezeknek köszönhető a gyors és hatékony lepusztulás is. Az egykori szerkezeti mozgások emlékét őrzik a külfejtésben kitűnően tanulmányozható ún. vetősíkok, melyek mentén a kőzettömegek egymáshoz képest úgy mozdultak el, hogy a törési felszínt alaposan végig is karcolták. Ezek a vetősíkon megfigyelhető, lefelé hajló ferde barázdák a vetőkarcok, melyek irányából a geológusok pontosan rekonstruálni tudják az egykori mozgásirányokat, sőt a tektonikai mozgást kiváltó egykori feszültségek természetét is. Az elmozdulás akkor következik be, amikor a kőzetben a hegységképző nyomóerők miatt felhalmozódott feszültségek meghaladják a kőzet szilárdságát (2. ábra). A törés létrejöttét kisebb-nagyobb földrengések is kísérik. Ilyen értelemben tehát a törések és a vetősíkokon megfigyelhető karcok az egykori földrengések bizonyítékai is egyben.
2. ábra. Töréses szerkezetek A hajdani kiemelt és lepusztult dolomitfelszínt fedő bauxit arról is árulkodik, hogy milyen éghajlati hatások érték a lepusztuló térszínt. Mivel a bauxithoz hasonló megjelenésű és összetételű képződményeket ma a trópusi klímaövben a felszínt borító talajtakaróban találunk, okkal következtethetünk arra, hogy amikor a gánti bauxit képződött, akkor a mai Dunántúli-középhegység területén trópusi éghajlat uralkodott. Ez azért volt lehetséges, mert a középhegység akkor még a mai helyétől délre, a trópusi övezethez sokkal közelebb helyezkedett el és mert éppen abban az időben volt a Föld ismert klímatörténetének egy különlegesen meleg időszaka, melyet a szakemberek Paleocén–Eocén Termális Maximumnak (PETM) neveznek. A meleg, nedves időszak különösen kedvezett a talajtakaró bauxitosodásának: hazai bauxitkincsünk jelentős része ebben az időszakban keletkezett (Nyirád, Halimba, Bakonyoszlop, Iszkaszentgyörgy, Gánt). A különlegesen meleg periódus vége felé, a középső-eocénben a klíma lassan megváltozott, hűvösebb lett és kevesebb csapadék hullott. A változásokat a növénytakaró rosszul tűrte, a korábbi trópusi erdők pusztulni kezdtek, s egyre kevésbé voltak képesek megakadályozni a korábban képződött vastag bauxitos talajtakaró lepusztulását. Mi is bauxit? Nedves, trópusi
klímán létrejött kémiai mállástermék, melyből a csapadékvíz a vas, az alumínium
és a titán kivételével minden egyéb kőzetalkotó kémiai elemet kimosott.
Nagy alumíniumtartalma miatt az alumíniumipar nyersanyagaként hasznosítják.
Az alumíniumot hidroxidos formában tartalmazó bauxitból először timföldet
állítanak elő, s ebből kohászati úton készül az alumínium.
3. ábra. Az erózió nyomai a gánti bauxittelepen A történeti Magyarországon
az első bauxittelepeket 1895-ben az erdélyi Királyerdőben fedezték fel.
Itt kezdte pályafutását az előbbiekben említett Balás Jenő bányamérnök,
s az itt szerzett kutatási tapasztalatokat felhasználva jutott el a gánti
bauxit felfedezéséig. Olthatatlan tudásvágya, szakadatlan kutatásai, a
kutatáshoz és bányászathoz szükséges anyagiak előteremtésekor átélt események,
csalódások, kudarcok szinte regénybe illő életsorsot vetítenek elénk. A
hazai bauxitkutatás és -bányászat rövid történetével, a bányászati technológia
legfontosabb elemeivel a bagoly-hegyi külfejtés melletti Bányászati Múzeum
kiállításán és a föld alatti bemutató bányavágatokban ismerkedhet meg a
látogató. A külfejtésben, a bányászat megszűntét követően a Bakonyi Bauxitbánya
alakította ki a tanösvényt.
4. ábra. A tengerelöntés alulról, a karszton keresztül történt Hazánk egyik legjellegzetesebb eocén tenger-előnyomulási rétegsora a külfejtés nyugati falában tanulmányozható. A rétegsor néhány méter vastag, ősmaradványt nem tartalmazó tarkaagyag-réteggel kezdődik. Fölötte mészkő, mészmárga, agyag és kőszenes agyagpadok váltakozásából felépült rétegek láthatók. Ezt az összletet a benne nagy mennyiségben előforduló Melania distincta és Melanopsis doroghensis csigák után melániás mészmárgának nevezik. Mivel az itt előforduló ősmaradványok édesvízben élnek, e rétegösszlet a transzgresszió édesvízi szakaszát jelenti. E rétegek felfelé egyre agyagosabbak lesznek, s a bennük lévő, a tengervíz növekvő sótartalmához egyre jobban alkalmazkodó, igen gazdag puhatestű, molluszkafauna alapján mollszkumos agyagnak (Fornai Agyag Formáció) nevezik. Az összlet alsó részében megfigyelhető vékony agyagos kőszéntelepek ugyan a víz sótartalmának időnkénti csökkenését jelzik, de a rétegsor ősmaradvány-tartalma a normál sósvízi tenger lassú térhódítását mutatja. Olyannyira, hogy a rétegek felső részében már megjelennek a tisztán tengervízben élő korallok is. Ebből a néhány méter vastag rétegsorból páratlanul gazdag és kitűnő megtartású puhatestű-fauna került elő. Szőts Endre 1953-ban megjelent monográfiája több mint száz puhatestűt, többségében csigát írt le e rétegekből. Közülük a legjellegzetesebb a kőzetalkotó mennyiségben előforduló, 10 centimétert is elérő tornyos Cerithium subcorvinum, a szintén tornyos, de csak 4–5 centiméteres Tympanotonus hungaricus és Tympanotonus calcaratus, a gyönyörűen díszített Cantharus brongniarti és Clavilithes noae, valamint a pingponglabda méretű Ampullina perusta. A fríg sapkára emlékeztető Velates schmidelinek az ősmaradványok körében rendkívül ritka, színes héjú példánya is előkerült innen (5. ábra).
5. ábra. Ősmaradványok Gántról A rétegsornak a külfejtésben látható legfiatalabb tagja a miliolinás mészkő. Ebben is előfordul ugyan az előbbi molluszkákból számos példány, de e rétegekre az egysejtűek körébe tartozó, mákszemnyi fehér miliolinák kőzetalkotó mennyisége jellemző. Az eocénben az Adriai-mikrolemez észak felé nyomulása miatt a Dunántúli-középhegységi-egység, a Bükki-egység, valamint az Ausztroalpi- és Tátra-Vepori-egységet felépítő blokkok kelet felé kipréselődtek és a Tiszai-mikrolemeznek ütköztek, majd együtt sodródtak tovább a Magura-medence helyére. Az eocén során tehát a korábban
kiemelkedett, szárazulattá vált Dunántúli-középhegység területe ismét süllyedni
kezdett, fokozatosan tenger borította el, és az akkorra már beltengerekre,
tengerágakra, kisebb-nagyobb öblökre tagolódott Tethys (Ős-Földközi-tenger)
részévé vált. Voltak olyan területei, melyek leginkább a mai szigetvilágoknak
megfelelő környezet képét mutatták. Itt atollok, korallszigetek és -zátonyok
törték meg a nyílt víztükröt. A partokat gyakorta szabdalták a tengerről
lefűződött kisebb öblök, lagúnák. Természetesen ennek a tagoltságnak megfelelően
változott a vízmélység. A tagolt, igen változatos környezet gazdag és változatos
élővilág megtelepedését tette lehetővé. Ilyen lehetett az ősföldrajzi helyzet
egykor a Bakony és a Vértes, azon belül Gánt környékén is.
|
||||