Mező
Szilveszter
A Guti-erdő természeti értékei A Hajdú-Bihar megye északkeleti részén, Debrecentől 25–35 kilométerre elterülő Guti-erdő legegyszerűbben Nyíradony és Nyíracsád felől közelíthető meg. A két dél-nyírségi települést összekötő aszfaltcsík lényegében kettéhasítja a tárgyalt területet, mely hatalmas zöld foltként ékeskedik a megye peremvidékén. Az autóút nyugati oldalán Belső-, a keleti oldalon pedig Külső-Gut erdei terülnek el. A buckás vidékre hulló viszonylag bőséges csapadék (több mint 600 milliméter/év) előnyös a növényzet tenyészete szempontjából. A fás vegetáció több mint 5100 hektárnyi területet foglal el, ami az Alföld egyik legnagyobb kiterjedésű összefüggő erdejévé avatja a guti rengeteget. Az őshonos kocsányos tölgy és nyírfa mellett leginkább a fehér akác, a nyár, a fekete- és az erdeifenyő-állománya kiemelkedő.
Betegségtől sújtott vén diófa az erdő mélyén A terület geobotanikai értelemben
a nyírségi flórajárás (Nyírségense) része, természetföldrajzi megközelítésben
pedig a Dél-Nyírség kistáj része. Ez egy nagyjából 1200 km2 kiterjedésű,
100–162 méter magas, szélhordta homokkal fedett hordalékkúp-síkság, aminek
az anyagát az Északkeleti-Kárpátokból lefutó vízfolyások halmozták fel
a pleisztocén során. A guti terület legmagasabb pontjai a Nyíradony szomszédságában
található Kakas-hegy (166,8 m) és a belső-guti Tűzőrző-hegy, ami 166,3
méterre emelkedik a tengerszint fölé. Erre épült a térség egyik legmagasabb
kilátója. A 32 méter magas geodéziai torony lapos tetejéről közel 200 méter
magasból nézhetünk szét az erdős, ligetes tájon. Érdekesség, hogy az 1980-ban
épült kilátó vendégei ezzel 15–16 méterrel magasabbról tekinthetnek körbe
a széljárta vidéken, mint a Nyírség, s egyben az Alföld legmagasabb pontjának
számító Hoportyóról (183 m), ami innen nem messze, Nyírmihálydi határában
található.
Modellt álló vaddisznó A kovárványos és rozsdabarna
erdőtalajok mellett elsősorban gyenge termékenységű humuszos homoktalajok
és különböző réti talajok fordulnak elő a területen. Utóbbiak a mélyebb
fekvésű buckaközi mélyedésekben és lefolyástalan nyírvíz-laposokban gyakoriak.
Az ilyen vizenyős, helyenként lápos-mocsaras területeken többfelé gyepvasérc-telepek
alakultak ki. Legismertebb lelőhelyei a közeli Nyírábránytól délnyugatnak
tartó Daru-ér és a vele párhuzamosan futó völgyek holocén üledékkel borított
lapályán ismertek, de kisebb mennyiségben a Guti-erdőben is elfordulnak.
A felszínhez közeli rétegekben a rozsdavörös érc változatos méretben –
a borsó nagyságú vasgolyótól az emberfej nagyságú konkrécióig – sokféle
alakban megtalálható.
Átalakult növényvilág
Az intenzív erdőgazdálkodás a lágyszárú flóra drasztikus elszegényedéséhez vezetett a Guti-erdőben. Az egykor széles körben elterjedt társulásalkotó fajok – mint például a gyöngyvirág (Convallaria majalis) – eltűntek vagy erősen megritkultak. A gyér cserjéseket kedvelő tátogó kökörcsin (Pulsatilla patens) – aminek biztos előfordulása volt a területen – mára kipusztult. Ugyancsak eltűnt a napfényes tölgyeseket kedvelő nagy ezerjófű (Dictamnus albus), aminek a hatóanyagait a népi gyógyászatban sebek ellátására, menstruációs problémák kezelésére és reuma ellen hasznosították. Mindössze egyetlen helyen ismert a kereklevelű körtike (Pyrola rotundifolia), ami a hangafélék (Ericaceae) családjába tartozó védett növény. A nagymérvű degradáció ellenére számos értékes növényfaj még mindig megfigyelhető az erdőben. Az ősi gyöngyvirágos tölgyeseket idézik az olyan növények, mint a sárga gyűszűvirág (Digitalis grandiflora), a tavaszi csillagvirág (Scilla bifolia), a debreceni csormolya (Melampyrum debreceniense) és az enyvecske vagy szurokszegfű (Viscaria vulgaris).
Téli fülőke Szerfelett értékes a guti páfrányos vegetáció. Szórványosan megtalálható itt a szálkás pajzsika (Dryopteris carthusiana); az erdei pajzsika (Dryopteris filix-mas); az aranyos fodorka (Asplenium trichomanes); a fekete fodorka (Asplenium adiantum-nigrum); a közönséges tölgyespáfrány (Gymnocarpium dryopteris) és a közönséges édesgyökerű páfrány (Polypodium vulgare). Ezeken kívül előfordul itt a tavaszi kankalin (Primula veris); az odvas keltike (Corydalis cava); az ujjas keltike (Corydalis solida); az epergyöngyike (Muscari botryoides) és a békakonty (Listera ovata). A húszforintos érmén is látható – fokozottan védett – lila színű magyar nősziromnak (Iris aphylla ssp. hungarica) csupán két létező állománya ismert a területen. Ezek a külső-guti idős pusztai tölgyesben tanulmányozhatók. Erről a vidékről került leírásra a kardos madársisak (Cephalanthera longifolia) és a madárfészek páfrány (Neottia nidus-avis) is. A védett tarka sáfrány (Crocus reticulatus) és a fokozottan védett egyhajúvirág (Bulbocodium vernum ssp. versicolor) szintén előfordul az erdőben. Ezek a geofita növények tavaszi virágzáskor szemet gyönyörködtető látványt nyújtanak. Ám a napfényes tisztásokon és az aljnövényzetben nemcsak ritka és szép vadvirágok nyílnak, hanem különböző gombafajok is nagyszámban tenyésznek. Nagyon gyakori az ehető nagy őzlábgomba (Macrolepiota procera), ami a hosszan megnyúlt alakjáról és terebélyes, szétterülő kalapjáról már messziről felismerhető. A figyelmes erdőjáró helyenként találkozhat gyapjas tintagombával (Coprinus comatus), ami általában növényi maradványokon és humuszban gazdag talajon él. A kidőlt fák korhadó törzsén vagy a magukban álló tuskókon nemritkán emeletes telepeket alkot a sokak által kedvelt kései laskagomba (Pleurotus ostreatus). Hasonló környezetben él a gyűrűs tuskógomba (Armillaria mellea), a nyálkás felszínű téli fülőke (Flammulina velutipes) és a bizarr megjelenésű judásfüle gomba (Auricularia auricula-judae). Mindhárom fogyasztható, bár az utóbbiból jelentős mennyiségre van szükség, ha valaki jól akar lakni az apró, fülszerű gombaképződményekből. A telepített fenyvesek szélén vargányák (Boletus sp.) tömzsi egyedei bújnak meg az avarban. A tinórukat több ízletes faj képviseli a guti rengetegben. De nem csak ehető gombák sorakoznak az erdő mélyén. A mérgező fajok, köztük a légyölő galóca (Amanita muscaria) és a halált okozó gyilkos galóca (Amanita phalloides) egyaránt jelen vannak itt, alattomos veszélyforrást jelentve a gombákat nem kellően ismerők számára. Rejtőzködő állatvilág
Álmatag macskabagoly egy
elhagyatott
A madárfajok közül külön említést érdemel a holló (Corvus corax), aminek az állománya jelentős növekedést mutat Guton. Ez a madár inkább hegyvidéki állat, de szereti a nagy kiterjedésű alföldi erdőket is. A guti rengetegben 1984 óta fészkel újra, ahol a magasabb fákra építi otthonait. A fekete gólya (Ciconia nigra) a nagyobb, kevésbé bolygatott élőhelyeket szereti és az öreg fák vastagabb ágaira rakja fészkét. Megfigyelhető itt galambász héja (Accipiter gentilis); verebésző héja vagy karvaly (Accipiter nisus); egerészölyv (Buteo buteo); macskabagoly (Strix aluco); erdei fülesbagoly (Asio otus); kuvik (Athene noctua); fekete harkály (Dryocopus martius); közép fakopáncs (Leiopicus medius); örvös légykapó (Ficedula albicollis); európai szajkó (Garrulus glandarius); erdei szalonka (Scolopax rusticola); fogoly (Perdix perdix) és fácán (Phasianus colchicus) is. Telente a félelmetes réti sas (Haliaeetus albicilla) is elkalandozik erre időnként. A kisebb mesterséges tavak vizében szürke gém (Ardea cinerea); szárcsa (Fulica atra); tőkés réce (Anas platyrynchos); barátréce (Aythya ferina); cigányréce (Aythya niroca); csörgő réce (Anas crecca) és nyári lúd (Anser anser) keresi táplálékát. Régebben nagyobb számban élt itt nyírfajd (Lyrurus tetrix), ám ezek a szép madarak kb. száz évvel ezelőtt kipusztultak a Nyírségből. 2005 óta folyik az a kísérleti program, aminek a keretében megpróbálják visszatelepíteni a Guti-erdőbe az oroszországi élőhelyeken „tyetyere” néven ismert szárnyasokat. A feladat nem könnyű, mert a külföldről importált egyedek repatriálása komoly nehézségekbe ütközik. A faj képviselői inkább a hegyvidéki tűlevelű erdőket és a hidegebb nyíreseket kedvelik. Az emlősök között a nyuszt (Martes martes) és a vadmacska (Felis silvestris) jelentős értéket jelentenek. A rágcsálókat nagy számban képviseli a közönséges mókus (Sciurus vulgaris), ami a nyuszt természetes tápláléka. A mogyorós pele (Muscardinus avellanarius) a zártabb tölgyesek kedves aprórágcsálója. A ligetes erdőszéleken törpe méretű cickányok (Crocidura sp.), a lakott és magukra hagyott épületek környékén pedig házi egerek (Mus musculus), ritkábban közönséges görények (Mustela putorius) mozognak. A denevérpopuláció magas fajszámmal képviselt. A vaddisznó (Sus scrofa) és a közönséges róka (Vulpes vulgaris) nélkülözhetetlen tagjai az erdei vadközösségnek, de a mezei nyúl (Lepus europaeus) látványa sem ritka errefelé.
A Guti-erdő „elvarázsolt
kastélya”,
A vaddisznók időnként óriás
méretűre nőttek a Guti-erdőben. Az egyik XIX. század végi forrás egy 107
cm marmagasságú és 177 cm hosszú „erdei remetéről” regél. Ebből az időből
szürke farkasokról (Canis lupus) is számot adnak a ritka vadászleírások.
Ismertek a földbirtokos Kovássy Ferenc (1844–1927) és fia, az erdész Kovássy
Kálmán (1873–1963) guti feljegyzései, amelyek az 1865 és 1950 közötti időszakról
számolnak be a szemtanú hitelességével. Ezekben a régi leírásokban és lőjegyzékekben
egyebek mellett a Guti-erdő farkasairól is olvashatunk, amelyek az 1800-as
évek utolsó harmadában még nagy számban járták az itteni pagonyok ösvényeit.
Kovássy Ferenc írta naplójában, hogy szigorú teleken rendszeresen megtizedelték
az erdő őzállományát a csapatban portyázó fenevadak. A szerző ugyan valódi
farkasokról írt, de voltak olyanok, akik a későbbiek során megkérdőjelezték
az állítás hitelességét és az említett kutyaféle ragadozókat az aranysakállal
(Canis aureus) azonosították. Ezt a farkasnál kisebb termetű állatot régebben
„agár farkas” vagy „nádi toportyán” néven emlegették. A nagyobb testű patások
közül őzre (Cervus careolus) és a sokkal ritkább gímszarvasra (Cervus elaphus)
régóta vadásznak errefelé. Velük ellentétben az erdő igazi kincsének számító
dámvad (Dama dama) csak a XX. század utolsó harmadában kerülhetett a guti
vadászok célkeresztjébe, miután a 70-es években lezajlott sikeres betelepítések
nyomán nagyobb számban elszaporodott.
FELHASZNÁLT IRODALOM BÁNYAI József—OROSZI Sándor
(szerk.): Ebestől Guthig. Kovássy Ferenc és fia, Kovássy Kálmán lőjegyzéke
1865—1950. Országos Erdészeti Egyesület Erdészettörténeti Szakosztály,
Budapest, 2004
|
||||