Védett recésszárnyúak


A Földünket benépesítő rovarvilág  az evolúció sikertörténetének – szó  szerint is érthető – kézzelfogható  bizonyítéka. A több milliós fajszámot felvonultató  rendkívül formagazdag csoport nem  hiányzik egyetlen szárazföldi és édesvízi ökológiai  rendszerből sem. Vannak (legalábbis  hallomásból) mindenki által ismert csoportjaik,  ilyenek a bogarak, a lepkék, a hártyásszárnyúak  (darazsak, méhek, hangyák) vagy a  kétszárnyúak (legyek, bögölyök szúnyogok).  Ezek gyakran felkeltik az amatőr gyűjtők érdeklődését  is, és a nemzetközi rovarbörzék  kedvelt és keresett „árui”. Ugyanakkor a csoportok  között akadnak olyanok is, amelyek  a rovarvilág számkivetettjeinek tekinthetők.  Ezek általában aprók vagy közepes méretűek,  vagy ha nagyobbak is, nem feltűnők,  rejtett életmódot folytatnak, ezért ritkán kerülnek  a szemünk elé. Kevés kutató foglalkozik  velük, a nagyközönség pedig alig vagy  egyáltalán nem hallott róluk. 

A kétszínű fogólábú fátyolka éjjel aktív

Hazai gerinctelen faunánk egyik ilyen  csoportja a régebben egy rendbe összegyűjtött  recésszárnyúak (Neuroptera) társasága.  A név Linnétől származik, aki a Systema  Naturae 1758-as kiadásában először alkalmazta  ezt az elnevezést. Igaz, egy kalap  alá vett minden olyan – a mai ismereteink  szerint – egymástól fejlődéstanilag messze  álló rovarcsoportot, amelyeknek két pár  sűrűn erezett hártyás szárnya van. Így nála  még ebben szerepeltek például a kérészek,  a szitakötők, az álkérészek és a tegzesek  is. Később tisztult a recésszárnyúak köre,  kikerültek belőle az ősi felépítést mutató  kérészek és „álrecésszárnyúak” néven a  szitakötők, később az álkérészek, majd a  lepkékkel rokonságot mutató tegzesek is.  Ennek ellenére még így is többféle fejlődési  irányt mutató rovarcsoportok maradtak egyben,  míg nem az 1900-as évek második felére  a maradék recésszárnyúakat is három azonos  taxonómiai értékű kategóriára osztották fel: a  vízifátyolkák (Megaloptera), a tevenyakú  fátyolkák (Raphidioptera) és a recésszárnyú  fátyolkák (Neuroptera – más irodalomban  Planipennia) rendjeire. A védett  állatfajok listáját tartalmazó 13/2001. (V.  9.) KÖM rendeletben ebből a csoportból  ma már 17 fajt találunk.

A kétszínű fogólábú fátyolka élőhelye a Vértesben

A vízifátyolkák törékeny testű, sötét tónusú  rovarok. Két pár nagy felületű hártyás  szárnyuk sűrűn erezett, ez biztosítja  a repüléshez szükséges merevséget. Lárváik  két évig vízben fejlődnek. Egyedfejlődésük  teljes átalakulás, bábjuk szabad  báb. Hazánkban mindössze négy fajuk él,  közülük egyik sem védett. Leggyakoribb  képviselőjük a barna vízifátyolka (Sialis  flavilatera), amely hazai vizeink mellett,  elsősorban patakpartokon sokfelé előfordul.  Májustól nyár derekáig repül. 

A tevenyakú fátyolkák – vagy röviden  csak tevenyakúak – nevüket az imágók erőteljesen  megnyúlt első torszelvényéről kapták.  Két pár szárnyuk a vízifátyolkákhoz  hasonlóan igen sűrűn erezett, egyforma  nagyságú, azonban világos. Mind a lárvák,  mind a kifejlett rovarok ragadozók, kisebb  rovarokra vadásznak a fák és a bokrok ágain,  levelein. A hazánkban fellelhető 14 tevenyakú  fátyolkafaj közül csak egy védett,  A déli kurta-tevenyakú (Inocellia braueri)  fátyolka. Mediterrán elterjedésű, amely a  Kárpát-medencében is előfordul. Nagyobb  erdők lakója, június-júliusban rajzik. A  gyakoribb rokon fajoktól jellemző világos  fej- és tormintázata alapján különíthető el.

A recésszárnyú fátyolkák a legnépesebb  csoport a három rend közül. A Magyarországon  honos fajok száma eléri a száztízet.  Ebből 3 áll törvényes védelem alatt. Közülük  az önálló családba sorolt fogólábú fátyolkák  mindhárom hazánkban élő képviselője:  a kétszínű fogólábú fátyolka (Mantispa  styriaca), a füstösszárnyú fogólábú fátyolka  (M. perla), valamint a mediterrán fogólábú  fátyolka (M. aphavexelle) a listán szerepel. A  csoport jellegzetessége, hogy első pár lábuk  az imádkozósáska (Mantis religiosa) vagy a  botpoloska (Ranatra linearis) első lábaihoz  hasonlóan fogólábbá módosult, és a zsákmányszerzés  eszköze lett. Ebből következik,  hogy az imágók ragadozók. Meglehetősen  falánkak, meleg erdők tisztásainak szegélyfáin  üldögélve várják az arra tévedő, náluk is  kisebb rovarokat, és ha valamelyik a közelükbe  kerül, villámgyors mozdulattal csapnak le  rá. Főleg alkonyatkor aktívak. Jól repülnek,  de leginkább csak párkeresés céljából kelnek  szárnyra. Éjszaka a mesterséges fényforrások  erősen vonzzák őket, ezért ahol élnek, a  rovarászok fénycsapdáinak állandó vendégei.  Ritkaságuk a lárváik életmódjával is  összefügg, azok ugyanis a farkaspókok  (Lycosa) parazitái. A lerakott tojásokból  kikelő apróságok azonnal vándorútra kelnek  és addig vándorolnak, míg egy Lycosa  nemzetséghez tartozó nőstény farkaspókot  nem találnak, melynek a potroha végén  lévő petecsomójába rágják bele magukat.  A sikeresen bejutott lárva valamennyi pókivadékot  elpusztítja, mire kifejlődik.

Rozsdás hangyaleső 

Merőben más megjelenésűek a rablópillék.  Első pillantásra lepkékre emlékeztetnek,  erre utal magyar nevük is. Szárnyuk ugyanis tarka, és hosszú csápjuk is bunkós, akár a  nappali lepkéké. Ha azonban közelebbről  megszemléljük egy példányukat, azonnal  szembetűnnek a különbségek. Szájszervük  ugyanis nem pödörnyelv, hanem erőteljes  rágó szájszerv, amelyből arra következtethetünk,  hogy ugyancsak ragadozó életmódot  folytatnak. Táplálékszerző stratégiájuk  azonban más, mint a fogólábú fátyolkáké.  Nem üldögélve várják a jó szerencsét, hanem  aktív vadászok. Kiválóan repülnek, és  lerohanva fogják el zsákmányukat, amelyet  újra letelepedve fogyasztanak el. Nászrepülése  igen jellegzetes. Rendszerint több hím  is a levegőben csap le a felrepülő, még nem  párzott nőstényre és hosszas üldözés kezdődik.  Végül a leggyorsabb és a legügyesebb  hímé lesz a párzás joga, amely néha a fák  ágain, leveleken, legtöbbször azonban a fűbe  leszállva történik. A pár hosszabb ideig is  összekapaszkodva marad, ilyenkor a leginkább  kitettek a rájuk vadászó madaraknak.  Nem véletlen hát, hogy a pár rendszerint  olyan helyre száll le a fűbe, amely sárgán  tarkállik a nyíló virágoktól, mert így testük  és szárnyuk sárga-fekete színkombinációja  tökéletes mimikrinek bizonyul. Hazánkban  egy fajuk él, a keleti rablópille (Libelloides  macaronius), amely fokozottan védett, törvényes  eszmei értéke 100 000 forint. Bokorerdőkkel  szegélyezett száraz gyepek, erdei  tisztások lakója. Ritka. (Egy régi adat egy  másik faj, a L. libelluloides előfordulását is  bizonyítja, de abból több példány azóta sem  került elő hazánkból.)

Kunsági hangyafarkas

Kunsági hangyafarkas élőhelye a Kiskunságban

A több családdal is képviselt fátyolkák  közül egy faj került fel a védettségi listára,  a foltosszárnyú partifátyolka (Osmylus  fulvicephalus). Hegyvidéki patakjaink mentén  előforduló ritka recésszárnyú. Könnyen  felismerhető vörös fejéről és a szárnyainak  felületén lévő számtalan apró fekete foltról,  amelyek az üldögélő rovar háztetőszerűen  összecsukott szárnyainak szabályos mintázatot  adnak. Alkonyatkor rajzanak. Ragadozók,  ám az imágók élete igen rövid, a párzást  követően gyakran úgy pusztulnak el, hogy  egyetlen zsákmányt sem ejtenek. Annál aktívabbak  vízben élő lárvaként. Több évig tartó  fejlődésük alatt a víz fenekén, az iszapon  vagy a köveken mászkálva férgekre, rákokra,  apró lárvákra vadásznak. 

Párzó keleti rablópillék. A sárgavirágú  növényekben gazdag gyepben testének  és szárnyainak színkombinációja tökéletes  rejtőzést biztosít számára 

Végül essék néhány szó a legismertebb recésszárnyúakról,  a hangyalesőkről. Tíz hazai  fajuk érdemelte ki a védelmet, amelyet  elsősorban élőhelyeik visszaszorulása tett  indokolttá. Nagy termetűek, első pillanatban  gyenge röptűnek tűnnek, ám ha hálóval  el akarja őket fogni valaki, könnyen kifognak  rajta. Mind az imágók, mind lárváik  falánk ragadozók. Nevüket a lárvák sajátos  táplálékszerzéséről kapták. A lárvák ugyanis  homokba, laza erdei talajba, lakott területeken  akár az út porába meredek falú fogótölcséreket  ásnak, amelynek alján üldögélve  várják a véletlenül arra vetődő apró rovarokat,  leginkább hangyákat. A fogótölcsér  szélére tévedő hangya megcsúszik és a  tölcsér meredek oldalán az aljába szánkázik,  ahol a megbújó hangyaleső-lárva  hatalmas rágói várják. Ettől eltérően  csak a pusztai hangyaleső (Acanthaclisis  occitanica) viselkedik. Lárvája ugyanis  nem készít fogótölcsért, hanem a homokfelszín  alatt él, a talajba ássa be magát.  Miután ezzel végzett, lábaival elsimítja  maga felett a homokot és vár. Odavetődő  áldozatát behúzza a homokba és ott  fogyasztja el. Annyiban más a párducfoltos  hangyaleső (Dendroleon pantherinus)  életmódja is, hogy lárvája hegyvidékeink  erdeiben, odvas fák fűrészporában él és  azokba építi fogótölcsérét. 

A keleti rablópille élőhelye a Vértesben 

A foltosszárnyú partifátyolka élőhelye a Zemplénben
(A szerző felvételei)

A hazai hangyalesők szinte minden  száraz biotópban előfordulnak. Kedvelik  a napsütéses, ritkás növényzettel borított  élőhelyeket. A kunsági hangyafarkas  (Myrmecaelurus punctulatus), a homoki  hangyaleső (Myrmeleon incosnpicuus), a  kis hangyaleső (Neuroleon nemausiensis)  és a rozsdás hangyaleső (Creoleon  plumbeus) a nyílt vagy félig zárt homoki  gyepek lakója. A négyfoltos hangyaleső  (Distoleon tetragrammicus) és a kétfoltos  hangyaleső (Megistopus flavicornis)  nagy ökológiai valenciájú, szinte urbanizálódtak.  Jól feltalálják magukat a  nagyvárosokban is, kertekben, néha még  játszótereken is megtaláljuk fogótölcséreiket.  Mivel a kifejlett rovarok alkonyatkor  aktívak, még a lakásokban is megjelenhetnek  riadalmat keltve, ha a nyári melegben  a nyitott ablakon át a fényre repülnek,  pedig teljesen ártalmatlanok. Az erdei  hangyaleső (Myrmeleon formicarius) és  az északi hangyaleső (Myrmeleon bore)  erdei fajok. A számukra alkalmas élőhelyeken  nagy számban élnek. A Zempléni- hegység vörösáfonyás-csarabos-nyíres  fenyérein néhol százával találni fogótölcséreiket. 

  SZERÉNYI GÁBOR


Természet Világa, 146. évfolyam, 9. szám, 2015. szeptember
http//www.termvil.hu/